Bajanie na „Zakręcie”

Ruszyła kolejna edycja projektu „Ostatni Zakręt”. Program „Uwolnić Bajkę”. Miejsce realizacji: Areszt Śledczy w Hajnówce

Gość Katarzyna Enemuo.

DSCN0355-1DSCN0365-1

DSCN0358-1 DSCN0361-1  DSCN0356-1 DSCN0368-1 DSCN0354-1

Opowiadanie bajek, w kolejnych dniach – szkoła opowiadania.

 

Katarzyna Enemuo

ur. w 1978 roku w Gdyni
Magister Antrologii Kultury i Etnologii po UJ.

Od 1998 roku zajmuje się muzyką średniowieczną i tradycyjną. Uczyła się od najlepszych śpiewaków – tych kształconych i tych ludowych.

Od 2000 roku współpracuje ze Scholą Teatru Węgajty, jako solistka w dramatach liturgicznych (Ludus Passionis, Ludus Paschalis, Ordo Annuntiatione, Cuda św. Mikołaja) i innych programach koncertowych (m.in. „Kanty i Psalmy” – XVII-wieczna nabożna tradycja ukraińska, „Theotokos” – tradycje maryjne Wschodu i Zachodu, „Zamek Warmia” – muzyka dawnych Prus Wschodnich, „Orient-Okcydent” – muzyka czasów krucjat).

Uczestniczka wypraw badawczych na wsie polskie, ukraińskie, węgierskie i mołdawskie, a także na Sardynię. Jej teksty dotyczące muzyki i obrzędowości tradycyjnej były publikowane w kwartalniku „Konteksty”.

Współzałożycielka i liderka Kapeli Jazgodki, z którą gra etniczną muzykę z różnych stron Europy oraz muzykę autorską oraz międzynarodowego składu Bocadorada.

Zbiera i śpiewa pieśni, ballady i piosenki średniowieczne i tradycyjne, pisze własną muzykę i teksty (m.in. programy koncertowe TrubadurkiAy, VidaPieśni WędrowneKubek do Nalewania Snów).

Od 2000 roku prowadzi warsztaty tańców i pieśni tradycyjnych oraz śpiewu naturalnym głosem dla dzieci i dorosłych. Prowadzi też zajęcia i warsztaty związane różnorodnością kulturową, między innymi z tradycjami świątecznymi – maski kolędnicze i zapustne, muzyczne i teatralne formy tradycyjnego kolędowania, muzyczne tradycje karnawałowe, święta roku kalendarzowego w różnych częściach świata.

Od 2008 roku uczy się sztuki opowiadania i opowiada – bajki, baśnie, historie prawdziwe i zmyślone, dzieciom i dorosłym (w autorskich programach oraz we współpracy m.in. ze Stowarzyszeniem Grupa Studnia O). Występowała m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Opowiadania w Warszawie („Opowieści z Cygańskiego Kapelusza” w 2011, Kubek do Nalewania Snów w 2012) oraz z cyklem programów dla dzieci w ramach Spotkań Opowiadaczy „Słowodaję” w Lublinie.

Od 2009 roku współpracuje z organizacjami na rzecz osób niepełnosprawnych i upośledzonych (m. in. Fundacja „Otwarcie, PSOUU) prowadząc warsztaty kulturowe i muzyczne oraz realizując wspólne projekty parateatralne.

Prowadzi również warsztaty opowiadania i warsztaty związane z historiami lokalnymi i rodzinnymi – m. in. W ramach projektu „Domograj” (2006 rok, Warmia), oraz współpracy z domami dziecka i ośrodkami wychowawczymi (Warszawa 2008-2012).

Prowadzi różnego rodzaju działania związane z kulturą Romów, zbiera stare cygańskie opowieści i pieśni, współpracuje z romskimi muzykami z różnych części kraju i Europy, m. In z Teresą Mirgą oraz zespołem Hitano z Olsztyna.

Zajmuje się działaniami na rzecz dialogu międzykulturowego, jest autorką kilku projektów dotyczących edukacji kulturowej i dialogu międzykulturowego (m.in. „Zebra” w 2008, „Świat mieszka w Warszawie” w 2010, „Opowiedz Sąsiedzie” w 2012).

Współpracuje z m.in. Stowarzyszeniem Teatr Węgajty (Warmia), Stowarzyszeniem Ręką Dzieło (Warmia), Ośrodkiem Rozwoju Osobistego Alcha (Suwałki), Muzeum Etnograficznym w Gdańsku, Stowarzyszeniem Dom Tańca Poznań, Stowarzyszeniem Barak Kultury (Poznań) Warsztatami Kultury (Lublin), Stowarzyszeniem Grupa Studnia O. (Warszawa), Fundacją „Otwarcie” (Konin), Polskim Stowarzyszeniem na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym (Gdańsk).

Projekt „Ostatni Zakręt 2015” finansowany ze środków Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej Ministerstwa Sprawiedliwości RP