„Kilimkowe” podróże
Kilimek, garnuszek, wycięty kwiatuszek…To projekt, w który zaangażowały się dzieci z Domu Dziecka w Białowieży. Były już ludowe wycinanki, z których wszyscy celująco zdali egzamin, a teraz młodzież poznawała ludowe tradycje pisankarskie, które z dużym zainteresowaniem i podziwem dla twórców oglądali w Muzeum Rolnictwa im. Ks. K. Kluka w Ciechanowcu.
Muzeum miało jeszcze wiele niespodzianek: odkryte zostały tajniki kilku dawnych zawodów i rzemiosł. Można było zobaczyć warsztat kołodzieja, młynarza, piekarza, bartnika, zielarza i felczera.
Niektórzy tak dalece poczuli klimat miejsca, że przy żarnach do mielenia ziarna na mąkę ustawiła się kolejka chętnych, by spróbować swoich sił w tej niegdyś codziennej czynności.
Duże wrażenie na uczestnikach wycieczki wywarła ekspozycja pszczelarska, gdzie można było obserwować na żywo (przez szybkę) zachowanie pszczół w ulu.
W muzeum rolnictwa nie mogło zabraknąć starych maszyn, przydatnych w gospodarstwie wiejskim. Gdyby nie zakaz dotykania eksponatów, z pewnością wszyscy wsiedliby na traktory, kombajny, snopowiązałki, kosiarki czy lokomobile.
Wizytę w Ciechanowcu zakończyła ekspozycja, poświęcona zielarstwu.
Tu były czary, magia i wiedza, która została ugruntowana w dalszej części wycieczki – w „Ziołowym zakątku” w Korycinach. Po spacerze w ogrodzie botanicznym wypełnionym samymi ziołami, przyszedł czas na zastosowanie wiedzy w praktyce. Sypało się, mieszało się i każdy wracał do autokaru z samodzielnie skomponowaną herbatką.
Wkrótce kolejna część projektu, której tematem przewodnim będzie tkactwo.
Foto i tekst A. Ławrynowicz
Projekt współfinansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego