„Kilimkowe” podróże

Kilimek, garnuszek, wycięty kwiatuszek…To projekt, w który zaangażowały się dzieci z Domu Dziecka w Białowieży. Były już ludowe wycinanki, z których wszyscy celująco zdali egzamin, a teraz młodzież poznawała ludowe tradycje pisankarskie, które z dużym zainteresowaniem i podziwem dla twórców oglądali w Muzeum Rolnictwa im. Ks. K. Kluka w Ciechanowcu.

_DSC0050-2

_DSC0007-2

_DSC0008-2

_DSC0012-2

Muzeum miało jeszcze wiele niespodzianek: odkryte zostały tajniki kilku dawnych zawodów i rzemiosł. Można było zobaczyć warsztat kołodzieja, młynarza, piekarza, bartnika, zielarza i felczera.

_DSC0072-2

Niektórzy tak dalece poczuli klimat miejsca, że przy żarnach do mielenia ziarna na mąkę ustawiła się kolejka chętnych, by spróbować swoich sił w tej niegdyś codziennej czynności.

_DSC0070-2

_DSC0064-2

Duże wrażenie na uczestnikach wycieczki wywarła ekspozycja pszczelarska, gdzie można było obserwować na żywo (przez szybkę) zachowanie pszczół w ulu.

_DSC0109-2

W muzeum rolnictwa nie mogło zabraknąć starych maszyn, przydatnych w gospodarstwie wiejskim. Gdyby nie zakaz dotykania eksponatów, z pewnością wszyscy wsiedliby na traktory, kombajny, snopowiązałki, kosiarki czy lokomobile.

_DSC0079-2

Wizytę w Ciechanowcu zakończyła ekspozycja, poświęcona zielarstwu.

_DSC0085-2

Tu były czary, magia i wiedza, która została ugruntowana w dalszej części wycieczki – w „Ziołowym zakątku” w Korycinach. Po spacerze w ogrodzie botanicznym wypełnionym samymi ziołami, przyszedł czas na zastosowanie wiedzy w praktyce. Sypało się, mieszało się i każdy wracał do autokaru z samodzielnie skomponowaną herbatką.

_DSC0162-2

Wkrótce kolejna część projektu, której tematem przewodnim będzie tkactwo.

Foto i tekst A. Ławrynowicz

Projekt współfinansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego